Jak bezpiecznie użytkować jacht?

Aby żegluga stanowiła relaks i przyjemne spożytkowanie czasu urlopu warto stosować się do pewnych reguł. Znajomość zagrożeń i zasad bezpieczeństwa pozwala uniknąć sytuacji zagrożenia, a jeżeli takie nawet nastąpią, to właściciel jachtu zaznajomiony z zasadami będzie wiedział, jak poradzić sobie z sytuacją trudną, a nawet groźną.

Bezpieczeństwo na łodzi

Przed wypłynięciem w rejs (także ten po rzece czy jeziorze) należy sprawdzić stan techniczny jachtu, instalacji, silnika oraz osprzętu. Podczas cumowania nie należy wychodzić na ląd z cumą w rękach, gdyż można się w nią zaplątać. Podczas manewrów zawsze trzeba się czegoś trzymać ? inaczej można wypaść za burtę. Wychodząc na ląd, należy uważać, by nie wpaść do wody. Nogi i ręce nie służą do odpychania jachtu od brzegu ? temu służą odbijacze. Podczas żeglugi trzeba mieć oczy dookoła głowy ? trzeba zwracać uwagę na głębokość i zanurzenie jachtu, ponieważ istnieje ryzyko wpłynięcia na mieliznę. Trzeba dbać o porządek na pokładzie, gdyż wilgoć zwiększa ryzyko poślizgnięć, zwłaszcza przy dużych przechyłach, a to może poskutkować urazami głowy, a nawet wypadnięciem za burtę, co może zamienić spokojny rejs w niebezpieczną dla życia wyprawę. Bardzo ważnym aspektem dbania o bezpieczeństwo jest niespożywanie używek ? alkoholu i innych środków odurzających, które mogą zaburzyć percepcję, równowagę, a także wydłużają czas reakcji na bodźce. Trzeba pamiętać, że w czasie żeglugi spożywanie alkoholu bądź innych środków odurzających jest zabronione ? jeśli do wypadku dojdzie, gdy sprawca jest w stanie nietrzeźwości, żadne ubezpieczenie nie pokryje kosztów leczenia lub kosztów wyrządzonej szkody.
Duże znaczenie ma także odpowiednia odzież ? gdy jest niepogoda, należy ubrać się ciepło, aby uniknąć wychłodzenia, natomiast podczas letnich upałów trzeba pamiętać o ochronie głowy oraz piciu wody, aby uniknąć odwodnienia i udaru słonecznego.

Co, jeśli wystąpi zagrożenie?

Największymi zagrożeniami dla zdrowia i życia jest pożar, sztorm i wywrotka jachtu. Na takie sytuacje należy być przygotowanym, nawet doskonałe łodzie Marim z laminatu wymagają od użytkownika zdrowego rozsądku i znajomości zasad bezpieczeństwa, bo nawet najlepszy sprzęt jest niewiele wart bez kompetentnego użytkownika. Jeżeli dojdzie do jachtu, należy przede wszystkim zająć się załogą i natychmiast wezwać pomoc dzwoniąc na WOPR pod numerem telefonu 601 100 100 lub wybrać 112. Jeżeli czyjeś życie jest zagrożone, należy przystąpić do pierwszej pomocy przedmedycznej i nie czekać na przyjazd służb. Kiedy pamięta się o tych zasadach, korzystanie z jachtu stanowi prawdziwą radość i przyjemność.

 

Możesz również polubić…