Jaką płytę OSB wybrać?
Płyta OSB to drewnopochodna płyta (z ang. oriented strand board, czyli orientowana płyta wiórowa), która zbudowana jest z płaskich i smukłych wiór świerkowych, sosnowych lub dębowych. Wióry łączone są ze sobą za pomocą żywicy oraz podobnych jej substancji mających wpływ na cechy ich właściwości (jak na przykład wytrzymałość czy odporność na wilgoć).
OSB stosować można w budownictwie, meblarstwie. Popularne są także podczas wykańczania podłóg lub w roli podkładu pod boazerię śćienną. Używa się ich również do konstrukcji domów szkieletowych (w roli obudowy konstrukcji ścian nośnych i działowych).
Płyty OSB znakomicie przydają się podczas wykańczania wnętrz (przy suchej zabudowie), ale także podczas trwania budowy (przykładem mogą być tu domki szkieletowe). W zależności od potrzeb, wybrać można jeden z czterech rodzajów płyty OSB. Najtańszą wersją jest płyta OSB-1, którą coraz rzadziej można spotkać na rynku. Nie jest bowiem zbytnio wytrzymała na jakiekolwiek obciążenia, przez co stosować ją można jedynie w specyficznych i suchych warunkach. Nie jest to płyta odporna na wilgoć, gdyż jej wióry połączono żywicą mocznikowo-formaldehydową.
Niewiele różniącą się od niej jest płyta OSB-2. Tutaj również używana jest żywica mocznikowo – formaldehydowa, więc płyta ta również nadaje się jedynie do suchych pomieszczeń, chyba że zostanie polakierowana – wówczas można wykorzystać ją również w miejscach podwyższonej wilgotności.
Najczęściej wybieraną i wykorzystywaną jest płyta OSB-3. Doskonale spełnia rolę płyty nośnej przy dowolnych warunkach (nawet przy sporej wilgotności). Wióry są w niej klejone aż dwoma rodzajami spoiw: na zewnątrz żywicą melaminowo – uretanową, a wewnątrz użyty jest do tego klej poliuretanowy. Pozwala to zachować sporą wytrzymałość na wszelkie obciążenia, a także zapewnia niską nasiąkliwość płyty.
Jeszcze lepszą wersją płyty OSB jest OSB-4. To ulepszona wersja OSB-3. Znakomicie sprawdza się przy większych obciążeniach, a do tego świetnie radzi sobie nawet w podwyższonym stopniu wilgotności. Z Płyty OSB-4 korzystać można śmiało wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jej wióry są bowiem znacznie mocniej spojone.
Najnowsze komentarze