Jaki wybrać kolor ścian do sypialni?

ChaoTechin / Pixabay

Barwy ścian mają wyjątkowo duży wpływ na nasze samopoczucie. Niektóre z kolorów pobudzają i dodają energii, inne wyciszają i relaksują – i to właśnie te drugie są idealne do pomieszczeń sypialnianych. Wybierając barwę ścian w naszej sypialni powinniśmy stawiać na kolory kontrastujące: jasne, stonowane lub ciemne, głębokie. Unika się stosowania żywych odcieni żółci, zieleni czy pomarańczu, które – choć doskonale sprawdzają się w kuchniach, salonach i pokojach dziennych – mogą powodować problemy z zasypianiem.

Jasna kolorystyka ścian w sypialni

Kolory jasne i stonowane chętnie wybierane są do sypialni w stylu klasycznym, minimalistycznym, nowoczesnym lub skandynawskim. Jasne barwy optycznie powiększają pomieszczenie, przez co – przy zastosowaniu dodatkowego źródła światła – doskonale sprawdzą się do niewielkich sypialni. Aranżację ożywić możemy ciemniejszym kolorem drzwi i podłóg oraz żywymi dodatkami, takimi jak ozdobne narzuty i poduszki, obrazy i grafiki, kwiaty lub kolorowe lampiony. Zaletą posiadania jasnej sypialni jest to, że z łatwością dobierzemy do niej idealne szafy, półki i komody – do stonowanych barw odpowiednie będą zarówno jasne, naturalne kolory drewna, jak i ciemniejsze lub nawet czarne meble.

Ciemne kolory w sypialni

W ciągu ostatnich kilku lat modna stała się ciemniejsza, bardziej głęboka kolorystyka ścian. Kolory takie jak granatowy, butelkowa zieleń czy nawet bordo sprawiają, że aranżacja staje się wyjątkowo elegancka. Ciemna kolorystyka wnętrz sprawdzi się doskonale u osób, które z sypialni korzystają jedynie w nocy – sypialnia granatowa lub ciemnozielona może działać usypiająco. Aranżację można rozświetlić jasnymi kolorami, w szczególności białymi meblami i dodatkami, które dodadzą elegancji oraz kilkoma źródłami zimnego światła. Jeśli wnętrze staje się przytłoczone przez głębokie barwy możemy również zamontować dodatkowe lustra lub szafy z drzwiami lustrzanymi, które sprawiają, że pomieszczenie optycznie się powiększy.

 

Możesz również polubić…