O przycinanie drzewek

manfredrichter / Pixabay

Kiedy i jak przycinać drzewa owocowe? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Nawet jeśli nie jesteśmy zagorzałymi sadownikami, to na pewno każdy z nas ceni sobie urok samodzielnie wyhodowanych warzyw i owoców. A przecież nie każdy z nas może sobie pozwolić na sporą działkę i uprawę na niej ulubionych roślin. Dlatego też wiele osób decyduje się na kompromis i stawia na opiekę nad drzewami osobowymi. Dzisiaj powiemy sobie kilka słów na temat tego kiedy i jak przycinać drzewa owocowe. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne zajęcie jak mogłoby się niektórym wydawać.

 

Przede wszystkim musimy zacząć od naszych narzędzi. Zawsze pilnujemy, żeby były one czyste i dobrze naostrzone. W ten sposób łatwo i szybko przeprowadzimy zabieg pielęgnacyjny bez niepotrzebnego ranienia rośliny. W ten sposób mamy również pewność, że na ostrzach nie ma niebezpiecznych bakterii i grzybów. Gdy już planujemy przejść do samego przycinania to zawsze starajmy się wcześniej dokładnie obejrzeć drzewko. W końcu do usunięcia nadaje się tylko te gałęzie, które zabierają bryłę korony rośliny, rosną pionowo do góry (tak zwane “wilki”), albo zabierają światło innym częściom korony. Tylko w ten sposób uzyskamy zdrowy i prawidłowy kształt korony.

 

W następnej kolejności warto zwrócić uwagę na fakt, z jakim drzewkiem owocowym mamy do czynienia. Ma to szczególne znaczenie dlatego, że poszczególne gatunki wymagają przycinania w różnym czasie. Dla przykładu, śliwy, gruszek i jabłonie należy pielęgnować właśnie w ten sposób na początku roku, czyli na przykład w lutym. Z kolei brzoskwinie i nektarynki wymagają takiej opieki nieco później, czyli w kwietniu gdy już pojawiają się pierwsze pąki. Są również rośliny, które pielęgnujemy w ten właśnie sposób dopiero po okresie owocowania. Są to na przykład morele, wiśnie i czereśnie przycinanie dopiero pod koniec lata.
Jak widać, żeby prawidłowo przycinać drzewka owocowe wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które tutaj umówiliśmy. W ten pros? sposób na pewno uzyskamy piękne drzewka.

Możesz również polubić…