Od czego zacząć kafelkowanie łazienki?
Kafelkowanie to zadanie, na które często patrzy się z niepokojem. Zwłaszcza jeśli nie jesteś mistrzem majsterkowania. Ale nie musi to być zadanie, którego należy się obawiać. Jeśli chcesz wykafelkować łazienkę i zrobić to dobrze, dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, korzystając z przewodnika dla początkujących dotyczącego układania płytek w łazience. Kafelkowanie łazienki od czego zacząć?
Zanim zaczniesz: pomyśl o bezpieczeństwie
Układanie płytek to stosunkowo bezpieczne zadanie, ale jak każda forma majsterkowania, rozsądnie jest podjąć środki ostrożności. Jeśli masz zamiar odłupać i usunąć stare płytki lub wyciąć nowe, upewnij się, że masz odpowiednią ochronę oczu. Podobnie, jeśli masz zamiar obsługiwać narzędzia, takie jak kielnie, możesz chcieć nosić odpowiednie rękawice ochronne. Możesz również zdecydować się na maskę na twarz.
Warto również poznać położenie rur z ciepłą wodą w ścianach łazienki. To samo dotyczy wszelkich połączeń elektrycznych. Jeśli nie masz pewności, gdzie znajdują się rury, możesz użyć lokalizatora rur, aby łatwo znaleźć dowolne rury. Możesz również wyłączyć dopływ wody i prądu do łazienki przed rozpoczęciem pracy.
Jakich narzędzi potrzebuję do układania płytek?
Nie ma nic gorszego niż próba wykonania pracy, gdy nie masz odpowiednich narzędzi do tego zadania. Dlatego upewnij się, że masz pod ręką następujące narzędzia, zanim zaczniesz układać płytki w łazience.
Taśma miernicza
Dokładne mierzenie jest prawdopodobnie najważniejszą częścią układania płytek w łazience. Nieprawidłowe pomiary, a praca będzie koszmarem. Upewnij się, że inwestujesz w dobrej jakości taśmę mierniczą (bez zaciemnionych oznaczeń).
Ołówek
Oznaczanie płytek jest również ważną częścią układania płytek w łazience. W końcu, jeśli nie możesz zobaczyć, gdzie masz ciąć, skończysz z ładunkiem podejrzanie przyciętych płytek i niecentrycznych otworów na rury itp. Najlepszy rodzaj ołówka do zaznaczenia płytek to chinagraf – idealnie nadają się do znakowania twardych, błyszczących powierzchni, takich jak płytki.
Przecinarka do płytek
Tutaj sprawy stają się nieco poważniejsze. Jeśli zamierzasz wykafelkować własną łazienkę, zdecydowanie zalecamy inwestycję w przecinarkę do płytek. Ogólnie uważamy, że najlepszym typem przecinarek do płytek są wersje z poręczami (przypominają te gilotyny, których używa się w szkole do cięcia papieru i kartonu).
Większość wariantów przecinarek do płytek zawiera koło żłobkowe i ramię łamacza. Nożyce do szyn są dostępne w różnych rozmiarach. Jeśli jednak zamierzasz układać w łazience płytki wyjątkowo twardymi płytkami, takimi jak płytki kwarcowe, może być konieczne użycie zamiast tego przecinarki do kół na mokro, ponieważ standardowe przecinaki do płytek nie będą w stanie sprostać temu zadaniu.
Szczypce do płytek
Niekoniecznie jest to niezbędne narzędzie do układania płytek w łazience, ale szczypce do płytek mogą się przydać, jeśli masz do wykonania szczególnie trudne lub małe cięcie płytek. Na przykład, jeśli próbujesz ukształtować płytkę tak, aby pasowała do rury, elementu sanitarnego lub oprawy oświetleniowej, będziesz wdzięczny, że masz pod ręką szczypce do płytek.
Przekładki do płytek
Nie chcesz spędzać wieków na mierzeniu i cięciu płytek, tylko po to, aby odkryć, że odstępy między nimi są nierówne, jeśli chodzi o fugowanie. Przekładki dystansowe do płytek pomogą Ci uniknąć tego konkretnego koszmaru związanego z majsterkowaniem. Jak sama nazwa wskazuje, przekładki do płytek pozwalają równomiernie rozmieścić płytki podczas ich mocowania. Możesz kupić podkładki dystansowe do płytek w różnych rozmiarach, dzięki czemu uzyskasz pożądane wykończenie fug.
Wiaderko
Podczas układania płytek w łazience będziesz mieszać klej i zaprawę, więc będziesz potrzebować czegoś, z czym je wymieszasz. Podczas gdy stara miska do zmywania wystarczy, zauważysz, że robi się bardzo bałagan, bardzo szybko. Zamiast tego rozsądnie jest zainwestować w solidne wiadro. Rozmiar, który powinieneś kupić, zależy od ilości fugi, którą będziesz mieszać, ale wiele osób wybiera wiaderka o pojemności 10 lub 25 litrów.
Najnowsze komentarze