Skuteczny sposób żywienia zwierząt hodowlanych

15661 / Pixabay

Melasa buraczana to doskonały składnik wielu pasz. Jest produktem ubocznym, który powstaje przy produkcji cukru buraczanego. Jak się jednak okazuje, posiada w swoim składzie wiele wartościowych składników, dzięki czemu uważany jest za wspaniały dodatek mineralny dla zwierząt hodowlanych.

Melasa uważana jest za świetny produkt, który otrzymywany jest w postaci ciemnobrązowego, gęstego syropy. W swoim składzie posiada wiele wartościowych witamin i minerałów, dzięki czemu wspomaga właściwy rozwój zwierząt hodowlanych, dostarcza im wiele energii, a w przypadku zwierząt dostarczających nam np, mleko, jest idealnym elementem diety.

Co zawiera w sobie melasa buraczana?

Największą zawartością melasy są substancje cukrowe, które występują w postaci sacharozy, glukozy, a także fruktozy. Dzięki temu dostarczają zwierzętom hodowlanym ogromną porcję energii, która jest im potrzebna do wzrostu, odżywienia, jak i produkcji mleka. Ponadto, w melasie znajdziemy wiele składników, których ciężko jest dostarczyć do organizmu zwierząt w codzienne diecie. Należą do nich takie pierwiastki, jak: wapń, fosfor, magnez, sód, miedź, żelazo, mangan, a także cynk. Ponadto, w melasie znajdziemy ogromną ilość potasu.

Jak stosowana jest melasa?

Melasa, występująca w postaci ciemnobrązowego i gęstego syropu powinna być stosowana jako roztwór rozcieńczany z wodą. Najlepiej, aby wykorzystać ją w ilości 50/50, czyli połowa wody i połowa melasy buraczanej. Melasa dość powoli rozpuszcza się w wodzie. Jednak ma bardzo słodki smak, przez co jest bardzo chętnie zjadana lub wypijana przez zwierzęta hodowlane. Niektórzy hodowcy dodają melasę buraczaną do paszy, polewając nią pożywienie swoich zwierząt. Ponieważ melasa bardzo smakuje zwierzętom, chętnie pobierają one zarówno paszę polaną melasą, jak i wodę, w której została rozrobiona.

Jaką melasę stosuje się w rolnictwie?

Pamiętajmy, aby w żywieniu zwierząt hodowlanych wykorzystywać najlepszą melasę, o najwyższej jakości. Powinno się wybierać taką, która pochodzi z cukrowni, nie ma żadnych innych dodatków, a także posiada certyfikat i numer weterynaryjny. Wówczas będziemy mieć pewność, że nasze zwierzęta dostają produkt najwyższej jakości, co wpłynie na ich zdrowie i wyroby, jakie dzięki temu otrzymamy. Czysta melasa, bez innych dodatków bardzo smakuje zwierzętom, dlatego warto po nią sięgać. Jest jednym z najlepszych dodatków paszowych, dzięki którym zadbamy o właściwe odżywienie zwierząt, a przy tym będzie chętnie spożywana.

Idealny produkt dla zwierząt hodowlanych

Ogromną zaletą melasy buraczanej jest również jej niska cena. Jako produkt uboczny produkcji cukru, melasa dostępna jest w ogromnych ilościach i niskiej cenie. Ponieważ dostarcza zwierzętom wielu cennych składników, większość hodowców decyduje się na podawanie jej zwierzętom. Dodatkowo, melasa jest bardzo smaczna dla zwierząt, przez co chętnie ją spożywają. Wpływa więc na zdrowie i dobrą kondycję zwierząt w hodowli, a przy tym znacznie zwiększa ich apetyt.

Możesz również polubić…