Sztuka tworzenia przestrzeni otwartej na naturę: Wnętrza inspirowane botaniką

ChaoTechin / Pixabay

Sztuka tworzenia przestrzeni otwartej na naturę: Wnętrza inspirowane botaniką

W ciągu ostatnich lat trend na bliskie związki z naturą przeniósł się z ogrodów na wprost do naszych domów. Coraz więcej ludzi decyduje się na projektowanie wnętrz z elementami botanicznymi. W niniejszym artykule dowiesz się, jakie kroki podjąć, aby stworzyć w domu przytulne i odprężające miejsce, inspirowane naturą.

1. Wybierz miejsce
Pierwszym krokiem w stworzeniu wnętrza inspirowanego botaniką jest wybranie odpowiedniego miejsca. W zależności od Twoich preferencji, możesz zdecydować się na całe pomieszczenie lub tylko kilka ozdobnych szczegółów. Najczęściej wybierane są jasne, słoneczne pomieszczenia, np. salon, sypialnia lub kuchnia. Często zdobi się je roślinami, tkaninami w kwiaty lub tapetami z motywami roślinnymi.

2. Zdecyduj, jakie rośliny Cię interesują
Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich roślin. Musisz zdecydować, jakie rośliny Cię interesują: kwiaty, rośliny doniczkowe lub drzewa. Jeśli tworzysz wnętrze inspirowane botaniką po raz pierwszy, warto sięgnąć po łatwe do utrzymania i odporne na różne warunki rośliny doniczkowe, np. kaktusy, sukulentów lub paprocie.

3. Ustaw odpowiednio rośliny
Kiedy już wybierzesz odpowiednie miejsce i rośliny, które chcesz wykorzystać, musisz ustawić je odpowiednio. Wybierz pojemniki i doniczki, które będą komponować się z pozostałymi elementami w pomieszczeniu. Ustaw rośliny w różny sposób: na półkach, stolikach, w kątach pomieszczeń lub ustaw je w grupy.

4. Zwróć uwagę na światło i wilgotność
Musisz pamiętać, że rośliny potrzebują odpowiedniego światła i wilgotności, aby się dobrze rozwijać. Zwróć uwagę, gdzie ustawisz okna i jakie rośliny się tam znajdą. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, chroniąc rośliny przed nadmiernym światłem słonecznym w lecie. Z kolei w zimie pamiętaj o podlewaniu roślin, zwłaszcza w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem.

5. Wykorzystaj dodatki botaniczne
Ostatnią rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, są dodatki botaniczne. Twoim pomysłom nie powinny stawić się ograniczenia. Możesz zamówić plakaty z motywami botanicznymi, poduszki z kwiatowymi wzorami lub dywany imitujące trawę. Wykorzystaj różne ozdoby, takie jak patyczki róży, gałązki drzew lub piękne szklane wazony i karafki na wodę z kwiatami.

Podsumowując, stworzenie wnętrza inspirowanego botaniką nie jest trudne, ale wymaga od Ciebie czasu i cierpliwości. Pomyśl o każdym szczególe, a Twoje wnętrze stanie się przytulne i odprężające, będące oazą spokoju w zgiełku codzienności.

Możesz również polubić…