Wyposażenie jachtu.

xuuxuu / Pixabay

Prawdziwi pasjonaci wodnej przygody często decydują się na zakup własnej jednostki, a konkretnie surowego kadłuba, który mogą przebudowywać i urządzać według własnych upodobań. Wymaga to oczywiście odpowiedniego zaplecza technicznego, zdolności i wyobraźni, ale dla chcącego, nic trudnego.
W przypadku nieposkładanej skorupy łodzi trudno jest czasami ogarnąć wyobraźnią całość potrzebnego ekwipunku, co wiąże się z kilkukrotną wyprawą do sklepu. Aby ułatwić sobie dokonanie zakupów, można sporządzić listę najniezbędniejszych rzeczy. Część z nich jest obowiązkowa, o czym mówi Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 listopada 2010 roku.

Sprzęt ratunkowy.

Przede wszystkim sprzęt ratunkowy. Nie trzeba wyjaśniać, do czego służą kamizelki, pasy czy też koła ratunkowe. Z przykrością trzeba wspomnieć, że wspomniane akcesoria należą do grupy najbardziej zaniedbywanej przez nieodpowiedzialnych sterników bądź właścicieli jachtów. Owszem, wypadki znalezienia się za burtą zdarzają się niezbyt często, jednak ich skutki są na tyle tragiczne, że pozwalają zaliczyć je do najpoważniejszych. Nie można nie wspomnieć o apteczce pierwszej pomocy, ponieważ otarcia i skaleczenia podczas rejsu są chlebem powszednim. Na wypadek zaprószenia ognia na pokładzie powinna znajdować się gaśnica. Przyjmuje się, że na dziesięciometrowym jachcie ma zastosowanie gaśnica o wadze dwóch kilogramów. Na koniec pozostaje jeszcze bosak oraz odbijacze jachtowe.

Toalety.

Ich przydatność nie budzi wątpliwości, zwłaszcza podczas dalekich wypraw morskich. Rozróżniamy toalety morskie i chemiczne, przy czym te pierwsze dodatkowo na elektryczne i ręczne. Najistotniejszą różnicą jest to, że toalety chemiczne gromadzą nieczystości w specjalnych zbiornikach, które można opróżniać w czasie bytności w marinach.

Narzędzia.

Na jachcie nie może zabraknąć odpowiednich narzędzi. Trzeba mieć na uwadze, że w trakcie rejsu załoga skazana jest wyłącznie na własne siły. W przypadku awarii lub usterki brak narzędzi może stanowić o przetrwaniu jednostki. Do podstawowych zaliczają się: nóż do cięcia lin, klucz nastawny, latarka czołowa. Warto też pomyśleć o rękawicach przydatnych podczas prac związanych z linami.
Elementy zwiększające komfort można nabyć już po zwodowaniu jachtu. Najważniejsze jest, że z takim ekwipunkiem można czuć się bezpiecznie.

Możesz również polubić…