Sztukateria – czym jest i jak jest wykorzystywana?

ulleo / Pixabay

Sztukateria jest specyficzną formą sztuki, która wykorzystywana jest od setek lat. Polega ona na wykonywaniu skomplikowanych ozdób naściennych przy pomocy gipsu – lekki i tani materiał był używany do tworzenia “bogatych” wzorów i rzeźb, które następnie były malowane i mogły imitować droższe materiały. Obecnie sztukateria wykorzystywana jest w swojej oryginalnej, niemalowanej formie.

Sztukateria – co to jest?

Sztukateria tworzy najczęściej listwy przysufitowe, różnego rodzaju rozety i elementy ozdobne. Wykonywana jest często z żywicy lub styropianu, a następnie przyklejana do podłogi, ściany lub sufitu. Do wykonania sztukaterii rzadko wybiera się tradycyjny gips: styropian to najtańszy materiał, jest przy tym lekki, ale równocześnie łatwo ulega uszkodzeniom – stosuje się go niemal wyłącznie to tworzenia list sufitowych, które mniej są narażone na wgniecenia czy odpryski. Czasem wykorzystywana jest również pianka poliuretanowa lub styroduru. Sztukaterię można jednak wykonywać także z twardszych materiałów – takich jak drewno – jednak są one wyjątkowo rzadkie i cenne.

Jak wykorzystywać sztukaterie?

Sztukateria używana jest do zdobienia wnętrz, jak i elewacji budynku lub ogrodów. Tworzenie fantazyjnych wzorów, kolumn, rozet i rzeźb umożliwia niemal nieograniczoną dowolność w trakcie aranżowania pomieszczeń. W Polsce niezwykle popularna jest Sztukateria Gniewino, która jest bezsprzecznym liderem w kraju, a wyroby tego producenta charakteryzują się nie tylko niebanalnym wyglądem, ale również wspaniałą jakością.

Możesz również polubić…