Czym najlepiej ocieplić dom?

Każdy, kto zamierza kupić lub wybudować dom jednorodzinny od podstaw, na pewno zdaje sobie sprawę, jak ważne jest jego ocieplenie.Jeśli izolacja termiczna budynku nie zostanie wykonana prawidłowo, to możemy być pewni, że po jakimś czasie pojawi się wilgoć w pomieszczeniach i będzie po prostu zimno. Czym najlepiej ocieplić dom?

Jak ocieplić dom i elewację?

Brak odpowiedniej izolacji pomieszczeń sprawi, że mimo ogrzewania, ciepło będzie i tak uciekało z budynku.

Warto zatrudnić fachowców, którzy w prawidłowy sposób wykonają ocieplenie elewacji. Jednak, jeżeli mamy doświadczenie i wiedzę, możemy spróbować ocieplić dom samodzielnie.

Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie ściany są równe, suche i nośne, czyli zapewniają dobrą przyczepność kleju. Muszą być wolne od różnego rodzaju zanieczyszczeń, wilgoci i grzybów.

Niestety, gdy tego nie dopilnujemy, konsekwencje będą poważne. Możemy mieć problemy z mocowaniem ocieplenia, płyty będą się odspajać, a ściany nie zostaną zabezpieczone przed pleśnią.

Szczególną uwagę powinno poświęcać się starszym budynkom. Warto sprawdzić, czy tynk nie odspaja się od podłoża. Jak to zrobić? To nic trudnego. Gdy opukujemy ściany, wydają one charakterystyczny, głuchy odgłos.

Dla pewności można zrobić próbę, przyklejając w kilku miejscach kostki styropianu o wymiarach 10×10 cm. Po dwóch lub trzech dniach sprawdzamy, na ile trudno jest je oderwać. Styropian powinien wówczas ulec rozerwaniu. Jeżeli całość odchodzi razem z klejem i kawałkiem tynku, to znak, że podłoże jest zbyt słabe.

Czym najlepiej jest ocieplić dom?

Najczęściej wykorzystywany jest do tego styropian biały lub szary. Są one dostępne na rynku w różnych rozmiarach i grubościach. Dużo osób decyduje się także na ocieplenie budynku wełną mineralną.

Możesz również polubić…